Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu samochodem a także przeszłość ubezpieczenia to nie jedyne parametry, jakie formują cenę OC. Jednakowo istotne jest to, którym podróżujesz pojazdem, a niewątpliwie, jaką ma on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie. Już na etapie zakupu pojazdu zastanów się, czy potężne auto jest Ci konieczne. Niewątpliwie, jeśli obligatoryjnie musisz jeździć samochodem terenowym z wielką pojemnością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się niemniej jednak z tym, iż za ubezpieczenie zapłacisz o wiele więcej aniżeli za ubezpieczenie na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z sporą pojemnością silnika przypisuje się większe niebezpieczeństwo uczynienia wypadku. Przy większej objętości samochód może osiągać wyższą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują dlatego prostolinijne założenie: ktoś kto ma takiego rodzaju auto, wcześniej bądź później będzie pragnął zobaczyć jego możliwości na ulicy.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka umowy ubezpieczeniowej dla pojazdu z pojemnością silnika przeszło 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% droższa niż dla auta z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku kierowcy pojazdów płacili średnio za ubezpieczenie OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na wyżej wymieniony podział łatwo nadmienić, iż składka odpowiedzialności cywilnej raptownie rośnie przy pojemności silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za pojazd z wielką objętością silnika są jednakowe dla młodych i starszych właścicieli samochodów? Wykonaliśmy kalkulację opłat OC na przykładzie dwóch właścicieli samochodów w odmiennym wieku. Obaj posiadacze posiadają tożsamy pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji przerabialiśmy tylko pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najtańsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy ma uprawnienia do prowadzenia auta i nie ma jeszcze zniżek w OC musi się liczyć ze stanowczo większą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym OC dla niedoświadczonego użytkownika wynosi ok 50%. W przypadku 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni posiadacze aut muszą zapłacić więcej za ochronę samochodu z znaczącą pojemnością silnika. Tymczasem najmłodsi użytkownicy muszą w związku z tym wyłożyć z kieszeni stanowczo więcej pieniędzy. Dlatego też, to głównie oni powinni rozważyć, czy nie korzystniej na rozpoczęcie zakupić trochę “słabszy” samochód.
A co z kierowcami, co mają aktualnie auto z wielgachną objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie ofert wielu ubepieczalni i wybór tego, jakie będzie najmniej bezwzględne w ocenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes