Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat użytkownicy aut walczą z ubezpieczalniami o zwrot kosztów najmu auta zastępczego na okres naprawy rozbitego samochodu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały takiego rodzaju wydatki tylko jednostkom, które używały auta do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno dużo się jednakże zmieniło, ponieważ użytkownicy pojazdów zyskali w sporach z ubezpieczalniami silny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Jeżeli zatem ktokolwiek zepsuje wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z tego przywileju, zwłaszcza iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie posiadały w tej myśli po stronie pokrzywdzonych.
Obecnie, gdy ich postawę zatwierdził SN, jaki w rozporządzeniu przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów pożyczenia auta zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go używają, zakłady ubezpieczeniowe mogą tylko wykłócać się o stawkę.
Warto mieć świadomość, iż w tym przypadku nie musicie uprzednio poinformować TU lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Kiedy wszak nie chcecie sami „walczyć” z ubezpieczalnią, możecie zostawić to w gestii wypożyczalni samochodów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Firmy ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że zwrot kosztów pojazdu zastępczego z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy należy się wyłącznie osobom, jakie używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś działalności gospodarczej, mogli ubiegać się o pokrycie kosztów na pojazd zastępczy w wypadku, kiedy mieli komplikacje z dostępem do łączności publicznej czy też udowodnili, iż samochód jest im konieczny do przewożenia chorych bądź niepełnosprawnych.  
Z interpretacją przepisów kłopoty miały też sądy. Rozstrzygająco rozsupłała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., jaka mówi, że refundację wydatków poniesionych na wypożyczenie auta zastępczego przysługuje również jednostkom, jakie używają swojego auta w celach prywatnych, i nie ma wpływu, czy mają odpowiedni dostęp do łączności publicznej. Aczkolwiek tu także są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej nie chcą płacić za pojazd zastępczy, gdy pokrzywdzony ma drugi samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na termin naprawy, innymi słowy od chwili zaistnienia zdarzenia bądź od chwili wstawienia samochodu do warsztatu (pod warunkiem, Iż można było nim wcześniej poruszać się) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie wygląda to w razie szkody całkowitej. TU twierdzą, że poszkodowany może używać auta zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty pieniędzy.
Jednak orzeczenie SN z dnia 22 listopada 2013 r. ustala, że pokrycie kosztów wynajmu należy się aż do momentu kupienia kolejnego samochodu. Nie można wszak przedłużać tego okresu w nieskończoność – jeśli TU udowodni waszą opieszałość w załatwianiu formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie definitywnie więcej czasu, niż następuje to z techniki reperacji, odszkodowania za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jak będziecie poszukiwać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze: pojazd nie może być większej klasy aniżeli wasz zniszczony pojazd – jeśli podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie wynająć co tylko auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: ceny, za które wynajmiecie auto, nie powinny przewyższać średnich stawek w branży lokalnej.  Najwygodniej jest wypatrzyć taką autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wynajmowaniem samochodów zastępczych, ustalaniem wszystkich formalności i rozliczaniem się prosto z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem samochodu na parę bądź kilkanaście dni to spore obciążenie finansowe. Nie każdego stać na tak duże wydatki, tym bardziej, iż niełatwo zaplanować, w jakim czasie ubezpieczalnia przekaże zapłatę i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach poniektóre wypożyczalnie proponują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od zakładów ubezpieczeń, a w takim przypadku klient nie zapłaci za pojazd ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Pod warunkiem, że wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do zakładu naprawczego czy też innego wskazanego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy OC sprawcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń winowajcy, aczkolwiek kontrowersyjne rzeczy pojawiają się w wypadku kosztów takiej usługi.  
Zgodnie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do redukowania kosztów. TU, powołując się na te zapisy, od czasu do czasu kwestionują wartość faktur za usługę holowania, jak ceny przewyższają średnią  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się na przewiezienie auta na inny skraj państwa, w sytuacji, gdy tam nie przebywacie, a posiadacie np. znajomego mechanika. Ażeby ustrzec się konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z towarzystwem ubezpieczeniowym (winowajcy albo waszym), nim wyznaczycie przetransportowanie rozbitego pojazdu przypadkowej jednostce holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o sumę – to istotne, bo niektóre lawety mogą być w dużej mierze kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Możliwe także, że firma ubezpieczeniowa współdziała z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa OC sprawcy pokrywa nie wyłącznie wartość transportowania i wypożyczenia pojazdu zastępczego, ale dodatkowo wszystkie inne wydatki poniesione z uwagi na brak pojazdu, przykładowo wartość przewozu taksówką z mieszkania do warsztatu, z miejsca kolizji do domu itp., jak i koszty na ochronę auta przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wypożyczanie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takie nadzwyczajne opłaty ubezpieczalnia zazwyczaj refunduje, lecz wyłącznie jeśli na całość macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy potwierdził, że poszkodowanym przysługuje zwrot kosztów wynajęcia auta. Nie macie obowiązku udowadniać, iż używacie go każdego dnia i macie trudności z dojazdem autobusem do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes